11 Μαρτίου 2013

ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ο ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΟΣ ΦΥΤΕΙΩΝ ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ Α.Ο. ΠΑΛΑΙΡΟΥ

23η αγωνιστική την περασμένη Κυριακή για τον Γ' όμιλο της Β' ερασιτεχνικής κατηγορίας Αιτωλοακαρνανίας και ο Α.Ο. Παλαίρου φιλοξενήθηκε από τον Ακαρνανικό Φυτειών.
Ο Α.Ο. Παλαίρου παρέταξε ένα νεανικό σχήμα (παίκτες 14,15,16 ετών κυρίως), μιας και είναι αδιάφορος βαθμολογικά. Το τελικό σκορ ήταν 3-0 υπέρ των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Και τα τρία γκολ μπήκαν στην επανάληψη.
Με τη νίκη τους αυτή οι Φυτείες έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές, και πλησίασαν στον ένα βαθμό τον Α.Ο. Μοναστηρακίου που βρίσκεται στη θέση των play -out.
Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εκρηκτική, λόγω της σοβαρότητας του αγώνα για τις φυτείες.
Τόσο "εχθρικό" κλίμα είχαμε πάρα πολύ καιρό να δούμε...
Ακούστηκαν βρισιές στα παιδιά που αγωνίζονταν, και απειλητικές φράσεις από παράγοντες όπως "αν στραβώσει το ματς δεν βγαίνετε ζωντανοί από δω..."...
Η ιστορία του Ακαρνανικού Φυτειών δεν επιτρέπει τέτοιες συμπεριφορές.
Πάρα πολύ καλά η διαιτησία των κυρίων: Βέλλιου Α., Χουλιάρα Σ., και Μυλωνά Ι.

Μερικές φωτογραφίες τραβήχτηκαν από το φίλο Σαλτογιάννη Χρήστο από τις Φυτείες.